NÁJOMNÉ BÝVANIE – ŠANCA NA BYT ALEBO UTÓPIA?

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 15.01.2020

Ako sa v Bratislave dostať k bývaniu? Možno patríte k tým šťastným, ktorí si vedia vlastný byt zaplatiť v hotovosti, prípadne ho dostali do daru od svojich rodičov. Alebo ste zárobkovo činní a viete si zaobstarať bývanie cez  hypotekárny úver. Prípadne si viete dovoliť platiť mesačné nájomné za svoje bývanie alebo bývanie zdieľané s ďalšími spolubývajúcimi.

Ale čo ak pre vás nie je ani jedna z týchto možností? Existuje ešte jedna cesta, ktorá sa nazýva nájomné alebo sociálne bývanie. To je zabezpečené mestom alebo obcou z verejných prostriedkov. Väčšinou sa jedná o byt, ale môže to byť aj rodinný dom, prípadne jeho časť. Sociálne bývanie sa poskytuje ľuďom, ktorí nemajú vyriešenú otázku bývania. Väčšinou sa uprednostňujú rodiny s deťmi, dôchodcovia a zdravotne postihnutí ľudia.

nájomné bývanie

Cena za mesačný nájom v súkromnom sektore, napríklad v Ružinove alebo Petržalke, sa pohybuje okolo 700 EUR za dvojizbový byt. Zatiaľ čo mesačný nájom v nájomnom byte je okolo 200 EUR. A to je žiaľ jediná pozitívna správa k nájomnému bývaniu.

Mestských nájomných bytov je v Bratislave žalostne málo. Z vyše 204 000 bytov, je to len približne jedno percento (asi 2 300 bytov). Firmy sa nehrnú do výstavby týchto bytov, keďže sa im zdá nerentabilná a návratnosť tejto investície dlhodobá. Situácia je tiež sťažená dlhými povoľovacími procesmi.

Ak si chcete požiadať o nájomné bývanie, musíte spĺňať nasledujúce podmienky:

  • trvalý pobyt v danom meste/obci, prípadne dlhodobý pobyt (v BA aspoň 5 rokov)
  • príjem žiadateľa nesmie presahovať 3-násobok životného minima
  • treba dokladovať schopnosť platiť nájomné a ostatné záväzky spojené s bývaním
  • žiadateľ nesmie mať dlhy voči mestu/obci
  • žiadateľ nesmie vlastniť obytný priestor

Písomná žiadosť sa podáva na mestskom alebo obecnom úrade, v niektorých samosprávach je možné aj elektronicky. Tlačivo Žiadosť o nájom obecného bytu v Bratislave si môžete stiahnuť TU.

Na nájomné byty sa čaká a zoznam čakateľov je veru poriadne dlhý. Pridelenie takéhoto bytu môže trvať aj niekoľko rokov! V niektorých mestách si dokonca treba žiadosť obnovovať do troch rokov od posledného podania, aby vás zo zoznamu žiadateľov nevyradili!

Magistrát mesta Bratislava sľubuje situáciu s nájomným bývaním riešiť. Primátor Bratislavy Matúš Vallo pre TASR uviedol, že mesto chce zabezpečiť 200 nájomných bytov ročne po dobu 10 rokov.

Zostáva nám veriť, že podmienky sa pre firmy v tomto sektore zatraktívnia a prebudí sa výstavba nájomného bývania, čím sa zoznam čakateľov skráti a pomôže sa aj tejto skupine ľudí.

 

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.