PRAVDA O REFINANCOVANÍ – 1. časť

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 26.02.2020

Čo je hlavný cieľ ľudí, ktorí majú hypotéku? Znížiť mesačné splátky? Alebo mať najnižšiu možnú úrokovú sadzbu?

Odpoveď je jednoduchá. Čo najskôr hypotéku splatiť, a teda sa tohto dlhu zbaviť.

Už niekoľko mesiacov sa hovorí, že úrokové sadzby pre hypotéky sú na svojom historickom minime. Ich pokles sa však stále nezastavil. Môže za to predovšetkým neustály boj bánk o klienta pri obmedzeniach NBS a veľkom dopyte po bývaní.

Mnoho klientov sa našich hypotekárnych špecialistov pýta, či ešte a dokedy budú úrokové sadzby klesať. Je to ako s počasím. Momentálne je pekne slnečno, ale jedného dňa prídu búrky. Žiaľ nevieme presne kedy.

Nájdete veľa všeobecných článkov na tému refinancovania, prípadne sponzorovaných článkov upozorňujúcich na akciu konkrétnej banky. Avšak každá akcia má aj svoje drobné písmená, za akých podmienok sa dá získať výhodná úroková sadzba.

V našom článku sa zameriavame na ľudí, ktorí už majú hypotéku, vnímajú nižšie úrokové sadzby, no nevedia, či sa im oplatí ich riešiť.

Pozrime sa na prehľad priemerných úrokových sadzieb na hypotékach za posledných 16 rokov. Pamätáte si ešte časy, keď sa pohybovali okolo 6%?!

 

zdroj: NBS

 

Pravda je, že keď úrokové sadzby klesajú, banka vás nebude automaticky kontaktovať, aby vám úrokovú sadzbu znižovala. A to ani v prípade, že ste ich VIP klient.

V krajských mestách je priemerná výška hypotéky 120 000 EUR a ak ste ju brali pred dvomi - tromi rokmi, sadzba je vyššie než 1,8% p.a. Pri splatnosti hypotéky na 30 rokov máte splátku 431 EUR.  Dnes banky ponúkajú sadzby, ktoré sú hlboko pod jedným percentom. Najnižšia sadzba je na úrovni 0,5% p.a.

paneláky

Chcete si znížiť úrokovú sadzbu a platiť menej? Neviete ako na to?

Všetko je o číslach a vašom nastavení. Odporúčame nezávislého profesionála v oblasti hypoték, ktorý vám vie povedať limity vašej banky, kde máte hypotéku, aký je tam potenciál úspory a vie ho porovnať s konkurenciou. Až potom sa rozhodne, či sa oplatí refinancovať do inej banky.

Pri refinancovaní mnohých odrádza fakt, že so splácaním úveru začínajú odznova. Klient má právo sa rozhodnúť, či si opäť nastaví pôvodnú dobu splatnosti, napríklad 30 rokov a bude mať nižšie mesačné splátky alebo si dobu splatnosti skráti a ponechá si pôvodnú výšku splátky.

Refinancovanie sa v oboch prípadoch oplatí. Už len vyriešiť, ktorú variantu si vybrať. Banky, prípadne neskúsení poradcovia, porovnávajú úsporu pri refinancovaní na celé obdobie hypotéky, kedy pri výpočte predpokladajú rovnakú sadzbu počas celej doby splatnosti.

Vďaka našim profesionálnym finančným sprostredkovateľom vám ukážeme v druhej časti článku pravdu o tom, aké bonusy získate refinancovaním.

 

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.