PREDÁM BYT S BALKÓNOM. - NO JE TO NAOZAJ BALKÓN?

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 28.04.2020

Viete aký je rozdiel medzi balkónom a loggiou? Pozrime sa na tejto pojmy spolu.

 

Balkón má pôvod svojho názvu v nemeckom jazyku a značí výčnelok. Je to časť stavby, ktorá vyčnieva z domu. Je ohraničený zábradlím a vystavený poveternostným vplyvom vonkajšieho prostredia. 

Zvyčajne je na menšej ploche od 1 m2 do 2,5 m2 a najčastejšie sa vyskytuje na starších tehlových domoch v centre mesta. Zábradlie balkóna môže byť vyrobené z rôznych materiálov, väčšinou to býva kov.

Špecialitou je tzv. francúzsky balkón, ktorý nemá priestor. Jedná sa o balkónové dvere z izby, ale bez balkóna. Výhodou môže byť pekný výhľad a presvetlenie miestnosti, na druhej strane spôsobuje tepelnú stratu, keďže sklom unikne viac tepelnej energie.

 

balkóny

Automaticky generovaný popis

 

Loggia má pôvod v taliančine a znamená stĺpová chodba. Loggia je zapustená do pôdorysu domu a aspoň z dvoch strán chránená bočnými stenami, nad ktorými sa nachádza strop. Loggie nájdeme najmä v starších panelových domoch. Ich obvyklá rozloha je 3 m2, 4 m2 alebo 6 m2.  Zväčša sú umiestňované z izieb, ale môžu viesť aj z kuchyne.

 

Či už balkón alebo loggia, môžu nám slúžiť ako miesto na odkladanie predmetov, záhradka, či relaxačná zóna. Treba však kontrolovať ich stav, aby sa nezmenili na nebezpečné miesto!

Kontroluje sa ich povrch (dlažba, oplechovanie), aby sa pod neho nedostala voda. Nemenej dôležitá je aj kontrola zábradlia, či sa na ňom nepodpísal čas a počasie.