ROZMÝŠĽATE O HYPOTÉKE? NA ČO NESMIETE ZABUDNÚŤ!

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 08.07.2020

Čo si ako prvé predstavíte pod slovom HYPOTÉKA?

Niekto dlh, ktorý bude splácať snáď do konca života. Iný možnosť, ako si zabezpečiť vlastné bývanie. Ten šťastnejší zase niečo, čo nepotrebuje.

Pojem hypotéka pôvodne predstavoval záložné právo, kedy sa záloha neodovzdala do držby veriteľa, kým nenastalo nesplnenie zabezpečovacej pohľadávky. Dnes hovoríme o záložnom práve k nehnuteľnosti.

Hypotéka je úverový produkt, ktorý umožní klientovi banky získať peniaze najčastejšie na kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti. Možno ju však použiť aj na:

 • rekonštrukciu, či modernizáciu nehnuteľnosti
 • vysporiadanie majetkových pomerov súvisiacich s nehnuteľnosťou
 • refinancovanie iného hypotekárneho úveru
 • spojenie viacerých nevýhodných úverov pod jednu strechu za výhodnejších podmienok

Banky vedia klientovi poskytnúť aj bezúčelovú hypotéku. Tento úver je zabezpečený nehnuteľnosťou, ale môže sa použiť na akýkoľvek účel (napríklad kúpa auta, či vyplatenie dlhov). Pri bezúčelovej hypotéke banky nezvyknú poskytovať vysoké financovanie. Bežné je na úrovni 50-60% z hodnoty nehnuteľnosti a aj doba splatnosti je obyčajne kratšia. Aj tu však existujú výnimky.

Zabezpečenie úveru nehnuteľnosťou (= zriadenie záložného práva v prospech banky) znamená, že v prípade nesplácania úveru sa môže banka domáhať predaja nehnuteľnosti a ponechať si peniaze z predaja do výšky nesplatenej časti úveru. Hypotekárny úver môže byť založený aj inou nehnuteľnosťou, ako tou, ktorú si z neho financujete. Taktiež nemusíte byť vlastníkom založenej nehnuteľnosti, ak si nájdete tzv. záložného ručiteľa.

Dom na hypotéku

Z akého dôvodu môže banka žiadosť o hypotéku zamietnuť?!

Sú to hlavne 2 faktory:

1. Rating klienta

Banka overuje bonitu klienta a viacero faktorov rozhodne, či bude banka klienta akceptovať:

 • negatívny záznam v úverovom registri (omeškanie splátok, odklad splátok ...), resp. žiadna úverová história
 • nedávno ukončené alebo stále trvajúce exekúcie z finančných i z nefinančných produktov
 • neakceptovaný príjem (nedostatočný príjem, príjem zo zahraničia v inej mene ako EUR, nestabilný zisk vo vlastnej spoločnosti ...)
 • nízky alebo vysoký vek klienta,
 • základné vzdelanie, rodinný stav, počet detí
 • druh zamestnania a odvetvie, v ktorom pôsobí zamestnávateľ
 • nedoplatky zamestnávateľa voči Sociálnej poisťovni, Zdravotnej poisťovni, Daňovému úradu ...
 • a iné

2. Nehnuteľnosť

Okrem schopnosti klienta splácať hypotéku, musí banka preveriť aj nehnuteľnosť, či je dostatočná na zabezpečenie pohľadávky. Rozhodujúce faktory sú:

 • lokalita nehnuteľnosti (banka sa chce vyhnúť nepredajnej nehnuteľnosti)
 • nedostatočná hodnota nehnuteľnosti
 • neakceptovateľný druh nehnuteľnosti

Ak premýšľate o hypotéke, je dôležité si zvážiť, či budete schopní ju splácať. Jedna vec je, keď si vypočítate, že máte dostatočný príjem na pokrytie mesačných splátok. Avšak treba rátať aj s vedľajšími nákladmi na bývanie, na živobytie, ako aj s finančnou rezervou.

Láka vás krásna reklama na ľahko dostupnú hypotéku s nízkym úrokom? Aj tu pozor na reklamou nespomínané poplatky, ako sú poplatok banke za poskytnutie hypotéky, poplatok za znalecký posudok, katastrálne poplatky, poplatky za druhé a ďalšie čerpanie hypotéky, poplatok za vedenie účtu, povinné poistenie nehnuteľnosti ...

Prečo využiť pri riešení hypotéky služby finančného odborníka?

Na prvý pohľad to znie jednoducho - vojdem do svojej banky, kde som už dlhoročným klientom a teda predpokladám, že mi ponúknu hypotekárny úver za najvýhodnejších možných podmienok. Skutočnosť je však iná!

Aj my v BRICK reality využívame pri kúpe a predaji nehnuteľností služby overených finančných odborníkov. Tí vedia získať ponuky od všetkých bánk a vybrať tú najlepšiu pre klienta. Dokážu lepšie pochopiť potreby klienta a vybaviť zľavy a ďalšie výhody, ktoré banka sama od seba určite neponúkne. A tiež poradia klientovi, ako si „upratať“ svoje financie, aby si aj počas splácania hypotéky dokázal udržať svoj životný štandard. Najlepšie na tom je, že klient za tieto služby neplatí, takže by bola škoda ich nevyužiť.

 

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.