REALITA V REALITÁCH – 2. ČASŤ

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 05.09.2020

„Čo už je na tom také náročné? Odfotím si svoju nehnuteľnosť mobilom, pridám inzerát na portály s nehnuteľnosťami a sociálne siete a kupujúci sa prihrnú. S prvým vážnym záujemcom spíšem zmluvu, inšpirujem sa tou, cez ktorú som si kupoval tento byt a je to. Žiadna veda, predám si to aj bez realitky.“

Znie to naozaj jednoducho, no nie každý predávajúci to zvládne bez problémov!

Čo ak predávam sám už viac ako mesiac a ozvalo sa mi viac realitných maklérov ako záujemcov o nehnuteľnosť? Mám správne nastavenú predajnú cenu? Nepredám nakoniec pod tlakom a ešte aj hlboko pod cenu?

Viete, čo všetko je v náplni práce kvalitného realitného makléra?

V prvom rade sa spozná s majiteľom nehnuteľnosti a porozumie jeho osobným potrebám a dôvodom predaja nehnuteľnosti. Ďalej je to dôkladná osobná kontrola nehnuteľnosti, aby presne vedel, čo bude predávať. Tu je potrebné oddeliť emocionálny vzťah majiteľa k bytu, či domu a nastaviť správnu trhovú cenu.

Maklér vystupuje ako mediátor medzi predávajúcim a kupujúcim. Musí vedieť komunikovať s bankou, vyznať sa v jej zmluvách, komunikovať so znalcom, finančným poradcom, právnikom, katastrom ...

Služby ako vyhotovenie kvalitných fotografií, videa, propagácie, overenie záujemcov, efektívne obhliadky a zmluvy šité na mieru by mali byť samozrejmosťou. Aj tu však mnohí súkromní inzerenti, ako aj RK zlyhávajú.

Snail with house

Automaticky generovaný popis

CHYBY PREDÁVAJÚCICH

INZERCIA CEZ VIACERÉ REALITNÉ KANCELÁRIE

Majiteľovi nehnuteľnosti sa ozve jedna, druhá, tretia RK a každá ho presviedča, že predá jeho nehnuteľnosť najlepšie. Veď nech sa len pobijú, profitovať z toho môžem len ja, pomyslí si majiteľ a dovolí svoj byt inzerovať kade komu. RK si v takomto prípade zvyknú konkurovať iba cenou. Keďže nehnuteľnosť nie je u nich exkluzívne, nemajú motiváciu vyvíjať akékoľvek aktivity naviac na zvýšenie dopytu po nehnuteľnosti.

DEZORGANIZOVANÉ OBHLIADKY

Toto súvisí s predchádzajúcou chybou. Pri viacerých RK na jednej nehnuteľnosti sa ťažko efektívne zorganizujú obhliadky. Predávajúci je viac oberaný o svoj vzácny čas a stráca prehľad o vážnych záujemcoch.

Takto sa dá ľahko manipulovať s predávajúcim, aby šiel s cenou dolu. Vôbec sa nepracuje v prospech predávajúceho.

AMATÉRSKE ZMLUVY

Rezervačná zmluva? To predsa netreba! Kúpno-predajná zmluva? Hračka, skopírujem z nejakej na internete, alebo od známych. Prípadne mi nejaký ten štandard vyhotoví RK.

Pozor! Všetky zmluvy týkajúce sa kúpy a predaja nehnuteľnosti by mali byť vyhotovené právnikom a na mieru.

Je veľmi veľa kombinácií, ako aj komplikácií, ktoré môžu v prípade vyplácania ceny za nehnuteľnosť nastať. Častokrát sa vypláca hypotéka predávajúceho, pričom kupujúci použije kombináciu hotovosti a hypotéky.

Treba preto poznať aj situáciu na strane kupujúceho a pomôcť k úspešnému predaju a vyplateniu domu, bytu, či pozemku. Bez človeka bez odborných znalostí podstupujú kupujúci aj predávajúci veľké riziko nesplnenia náležitostí kúpnej zmluvy.

 

Čo dodať na záver? Kúpa, či predaj nehnuteľnosti je niečo, čo väčšina z nás zažije raz za život. Ak sa chcete do toho púšťať sami, držíme vám palce. Ak sa však chcete zveriť do rúk odborníkom, vyberte si tú správnu realitnú kanceláriu, ktorá pracuje v prvom rade pre vás.

 

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.