AKO SPRÁVNE ODOVZDAŤ NEHNUTEĽNOSŤ

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 22.07.2021

Konečne je to tu! Ten deň, kedy vstúpite do nového bytu, či domu, ktorý ste si nedávno kúpili a bude už len váš. Prerobiť a zariadiť podľa svojich predstáv, nasťahovať sa a bývať vo svojom.

Zmluvy sú podpísané, kúpna cena vyplatená, už len prevziať kľúče a hotovo.

POZOR, POZOR! To ešte zďaleka nie je všetko!

checklist

ODOVZDÁVACÍ PROTOKOL

V deň odovzdávania nehnuteľnosti sa spisuje odovzdávací protokol, ktorý v prípade, že riešite kúpu nehnuteľnosti cez našu realitnú kanceláriu, prinesie náš maklér.

Je to dokument, v ktorom sa zapíšu nasledovné údaje:

  • STAV MERAČOV (elektromer, plyn, vodomer SV, vodomer TÚV, merače tepla)
  • ODOVZDÁVANÉ KĽÚČE A ČIPY (napr. predné a zadné vchodové dvere, vchodové dvere do bytu, poštová schránka, spoločné odkladacie priestory, pivnica, kontajnerové stojisko, garážová brána)
  • SÚHLAS/NESÚHLAS, ČI JE ODOVZDANÉ ZARIADENIE A VYBAVENIE NEHNUTEĽNOSTI V SÚLADE S KÚPNOU ZMLUVOU
  • OPIS NEODOVZDANÉHO ZARIADENIA A VYBAVENIA A DOHODA O NÁPRAVE, V PRÍPADE NESÚLADU S KÚPNOU ZMLUVOU

Originál odovzdávajúceho protokolu sa vyhotoví pre kupujúceho, ako aj pre predávajúceho. Náš maklér si spraví kópiu pre účely realitnej kancelárie. Kupujúci neskôr pošle kópiu správcovi bytového domu v prípade, že sa jedná o byt.

 

ODHLÁSENIE/PRIHLÁSENIE SLUŽIEB

Do niekoľkých dní po odovzdaní a prevzatí nehnuteľnosti je potrebné odhlásiť pôvodného majiteľa a prihlásiť nového majiteľa u viacerých spoločností. Tu je zoznam, ktorý vám určite POMÔŽE:

  • KONCESIONÁRSKE POPLATKY RTVS

odhlásenie pôvodného užívateľa: https://www.uhrady.rtvs.sk/domacnosti/odhlasenie

prihlásenie nového užívateľa: https://www.uhrady.rtvs.sk/domacnosti/prihlasenie

  • PLYN

https://www.spp.sk/sk/domacnosti/poradenstvo/ako-postupovat-pri-rieseni-konkretnych-situacii/zmena-a-prepis-odberneho-miesta/

https://www.zse.sk/prepis-plynu-pomoc

  • ELEKTRINA

https://www.zse.sk/prepis-elektriny-pomoc

  • VODA

Rieši sa cez správcu bytového domu, ktorý zaznamená stav z odovzdávacieho protokolu. V prípade rodinného domu je potrebné priamo kontaktovať vodárenskú spoločnosť.

https://www.bvsas.sk/domacnosti/zmena-udajov/

  • KOMUNÁLNY ODPAD

Zvyčajne rieši správca bytového domu.

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_miestny-poplatok-komunalny-odpad

V prípade bytu sa treba prihlásiť u správcu bytového domu, pričom si pripravte list vlastníctva, odovzdávací protokol a taktiež nahláste počet osôb žijúcich v byte.

 

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTI

Ak ste nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite na daň z nehnuteľnosti, ktorej sa podrobnejšie venujeme v osobitnom článku.

Či sa vás týka daň z predaja nehnuteľností sa dozviete z nášho ďalšieho článku.

 

Ak ste nekupovali nehnuteľnosť na investičné účely, nezabudnite na ohlasovaciu povinnosť o zmene bydliska: https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_trvaly-pobyt-stahovanie#odhlasenie; na zmenu trvalého bydliska v občianskom preukaze; na uvedenie nového trvalého bydliska v inštitúciách ako zamestnávateľ, banka, poisťovne...; či na presmerovanie pošty.

 

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.