AKO RÝCHLO SA PREDÁ NEHNUTEĽNOSŤ?

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 05.06.2019

Asi každý predávajúci si pokladá otázku „Ako rýchlo dokážem predať svoju nehnuteľnosť?“. Ideálna odpoveď by bola „Čo najrýchlejšie a za čo najviac peňazí!“. Avšak reálnu odpoveď si môžeme dať po zvážení nasledovných faktorov:

CENA – na prvom mieste je určite cena danej nehnuteľnosti. Nie cena, za ktorú sme nehnuteľnosť nadobudli, ani cena, za ktorú podobnú nehnuteľnosť predal sused, ale správne nastavená predajná cena našej nehnuteľnosti.

V prípade, že je príliš vysoká, nehnuteľnosť bude pridlho na trhu. Ak sa neskôr z ceny zľaví, kupujúci môžu opäť vyčkávať, či sa v zľavovaní bude pokračovať.

Ak sa predáva príliš pod cenu, predávajúci v prvom rade ukráti sám seba. No aj tu sa môže stretnúť s váhavými kupujúcimi, ktorí sa zľaknú, že s touto nehnuteľnosťou nie je niečo v poriadku.

Obrázok, na ktorom je objekt, hodiny

Automaticky generovaný popis

Dôvod predaja – prečo chcem prípadne musím svoju nehnuteľnosť predať? Sťahujem sa za prácou? Idem do väčšieho prípadne menšieho? Nedokážem splácať svoju súčasnú nehnuteľnosť?

Keď si jasne stanovíte motiváciu k predaju, viete odhadnúť aj čas, ktorý môžete venovať predávaniu nehnuteľnosti.

Odosobnenie sa – chcem svoju nehnuteľnosť naozaj predať? Stávajú sa aj prípady, že predávajúci je príliš naviazaný na svoje bývanie a vnútorne nie je nastavený ho v skutočnosti predať. V tom prípade, aj keď nevedome, môže škodiť predaju, len aby k nemu v konečnom dôsledku neprišlo.

Lokalita – je určite rozdiel, či sa nehnuteľnosť predáva v meste alebo na dedine, či je v centre alebo v okrajovej časti. Kupujúcich zaujíma infraštruktúra, občianska vybavenosť, bezpečnosť okolia, prípadne susedské vzťahy.

Stav nehnuteľnosti – ide o novostavbu, mladšiu alebo staršiu stavbu, pôvodný stav, či rekonštrukciu? Aká je dispozícia bytu? Má balkón, terasu, pivničné priestory, garážové státie? Aké úpravy a opravy boli robené v prípade bytového domu?

Prezentácia – keď sme sa dostali do bodu, že ideme s nehnuteľnosťou na trh, je veľmi dôležité, ako ju odprezentujeme. Pri množstve ponúk, ktorými sa musí kupujúci prelúskať, dá určite na prvý dojem. Ten sa týka pekných fotiek v inzeráte, ale aj upravenej nehnuteľnosti počas osobnej prehliadky. Ak dokážeme s našou nehnuteľnosťou vyvolať pozitívnu emóciu, máme z hľadajúcich zrazu vážnych záujemcov.

Exkluzívny maklér – v dnešnej dobe sa oplatí predávať cez jedného, ale kvalitného makléra. Toho je dobre si vybrať na základe referencií a výsledkov jeho práce. Maklér dokáže nastaviť správnu cenu, venuje sa propagácii nehnuteľnosti, zabezpečí kompletnú zmluvnú dokumentáciu a pracuje v prospech predávajúceho.

Vhodný kupujúci – väčšina kupujúcich financuje kúpu nehnuteľnosti cez hypotekárny úver. Títo klienti majú záujem podpísať Rezervačnú zmluvu, či Zmluvu o budúcej kúpnej zmluve, až po schválení úveru. Pre predávajúceho sa tým predlžuje proces získania peňažných prostriedkov, prípadne môže celý obchod stroskotať. Kvalitná realitná kancelária využíva služby profesionálnych finančných poradcov, aby maklér dokázal vybrať ideálneho kupujúceho.

 

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.