BYT, APARTMÁN, MEZONET. VIETE, ČO VLASTNE KUPUJETE?

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 08.01.2020

Bývaš v byte alebo rodinnom dome? V minulosti jednoduchá otázka, v dnešnej dobe na ňu môžeme mať problém jednoznačne odpovedať. Prinášame vám prehľad základných foriem bývania.

V niektorých inzerátoch s nehnuteľnosťami ide len o skvelý marketingový ťah, kde však nie je vysvetlený pravý význam ponúkaného bývania.

Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom s vlastným uzavretím, určený na dlhodobé/trvalé bývanie. Obytná plocha nesmie byť menšia ako 16 m2 a najmenšia izba musí mať aspoň 8m2. Termín bytová jednotka nie je definovaný zákonom.

Bytový dom je budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty. Správu bytového domu musí zabezpečiť spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo iná osoba tzv. správca.

Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie a má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

Rodinný dom s dvomi prípadne tromi bytmi/bytovými jednotkami (nazývaný aj dvojdom/trojdom) znamená, že každý je vlastníkom svojho bytu, no obvodové steny, strecha, či spoločné zariadenia sú v spoluvlastníctve. Takýto dom nie je povinný mať správcu ani spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

rodinný dom

Automaticky generovaný popis

Nebytový priestor je miestnosť alebo súbor miestností v budove na bývanie, ktoré spravidla nespĺňajú normové požiadavky na dlhodobé bývanie. Preto tu nie je možné nahlásiť si trvalý pobyt! Jedná sa napríklad o kancelárie, obchodné miestnosti, sklady, garáže, ale aj apartmány, ateliéry, štúdiá. Pozor! Medzi nebytový priestor nepatrí príslušenstvo bytu, ani spoločné časti domu (chodby, schodiská, povaly...) a spoločné zariadenia domu (práčovne, kotolne, výťahy...).

Apartmán je súbor dvoch alebo viacerých miestností určených na krátkodobé ubytovanie. Jedna z miestností spĺňa podmienky obývacej miestnosti. Súčasťou apartmánu je aj samostatné hygienické zariadenie. Apartmán je v prípade apartmánového domu vybavený kuchynkou alebo kuchynským kútom a možno ho nazvať apartmánovým bytom. Apartmán nemusí spĺňať také náročné svetlotechnické podmienky ako byt.

Štúdio je izba, ktorej súčasťou je kuchynský kút a hygienické zariadenie. Slúži na krátkodobé ubytovanie.

Ateliér je nebytový priestor, kde je zväčša menej prirodzeného svetla. Keďže nespĺňa všetky normy pre byt, nie je možné si v ňom nahlásiť trvalý pobyt.

mezonet

Garsónka je pojem prevzatý z francúzštiny a znamená „byt pre starého mládenca“. Vo všeobecnosti je to veľmi malý byt pozostávajúci z jednej obytnej miestnosti, ktorej súčasťou býva aj kuchyňa. V prípade, že je kuchyňa oddelená stenou, hovoríme o jednoizbovom byte.

Mezonet je taktiež používaný z francúzskeho jazyka a v preklade znamená domček. Jedná sa o veľký viacpodlažný byt umiestnený v bytovom dome. Väčšinou sa rieši na najvyššom podlaží s podkrovným priestorom.

Loft pochádza z anglického slova, ktoré značí povalu, podkrovie. Ide o veľkopriestorový byt, ktorý vznikol prestavbou nevyužitých skladovacích alebo priemyselných priestorov.

 

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.