+421 948 504 607
info@brickreality.sk
brick logo
Brick Reality
Novinky a info

REALITA V REALITÁCH 2. ČASŤ

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 20. 4. 2022

Zdieľanie:

„Čo už je na tom také náročné? Odfotím si svoju nehnuteľnosť mobilom, pridám inzerát na portály s nehnuteľnosťami a sociálne siete a kupujúci sa prihrnú. S prvým vážnym záujemcom spíšem zmluvu, inšpirujem sa tou, cez ktorú som si kupoval tento byt a je to. Žiadna veda, predám si to aj bez realitky.“

Znie to naozaj jednoducho, no nie každý predávajúci to zvládne bez problémov!

Čo ak predávam sám už viac ako mesiac a ozvalo sa mi viac realitných maklérov ako záujemcov o nehnuteľnosť? Mám správne nastavenú predajnú cenu? Nepredám nakoniec pod tlakom a ešte aj hlboko pod cenu?

Viete, čo všetko je v náplni práce kvalitného realitného makléra?

V prvom rade sa spozná s majiteľom nehnuteľnosti a porozumie jeho osobným potrebám a dôvodom predaja nehnuteľnosti. Ďalej je to dôkladná osobná kontrola nehnuteľnosti, aby presne vedel, čo bude predávať. Tu je potrebné oddeliť emocionálny vzťah majiteľa k bytu, či domu a nastaviť správnu trhovú cenu.

Maklér vystupuje ako mediátor medzi predávajúcim a kupujúcim. Musí vedieť komunikovať s bankou, vyznať sa v jej zmluvách, komunikovať so znalcom, finančným poradcom, právnikom, katastrom...

Služby ako vyhotovenie kvalitných fotografií, videa, propagácie, overenie záujemcov, efektívne obhliadky a zmluvy šité na mieru by mali byť samozrejmosťou. Aj tu však mnohí súkromní inzerenti, ako aj RK zlyhávajú.

1. INZERCIA CEZ VIACERÉ REALITNÉ KANCELÁRIE

Majiteľovi nehnuteľnosti sa ozve jedna, druhá, tretia RK a každá ho presviedča, že predá jeho nehnuteľnosť najlepšie. Veď nech sa len pobijú, profitovať z toho môžem len ja, pomyslí si majiteľ a dovolí svoj byt inzerovať kade komu. RK si v takomto prípade zvyknú konkurovať iba cenou. Keďže nehnuteľnosť nie je u nich exkluzívne, nemajú motiváciu vyvíjať akékoľvek aktivity naviac na zvýšenie dopytu po nehnuteľnosti.

2. DEZORGANIZOVANÉ OBHLIADKY

Toto súvisí s predchádzajúcou chybou. Pri viacerých RK na jednej nehnuteľnosti sa ťažko efektívne zorganizujú obhliadky. Predávajúci je viac oberaný o svoj vzácny čas a stráca prehľad o vážnych záujemcoch.

Takto sa dá ľahko manipulovať s predávajúcim, aby šiel s cenou dolu. Vôbec sa nepracuje v prospech predávajúceho.

3. AMATÉRSKE ZMLUVY

Rezervačná zmluva? To predsa netreba! Kúpno-predajná zmluva? Hračka, skopírujem z nejakej na internete, alebo od známych. Prípadne mi nejaký ten štandard vyhotoví RK.

Pozor! Všetky zmluvy týkajúce sa kúpy a predaja nehnuteľnosti by mali byť vyhotovené právnikom a na mieru.

Je veľmi veľa kombinácií, ako aj komplikácií, ktoré môžu v prípade vyplácania ceny za nehnuteľnosť nastať. Častokrát sa vypláca hypotéka predávajúceho, pričom kupujúci použije kombináciu hotovosti a hypotéky.

Treba preto poznať aj situáciu na strane kupujúceho a pomôcť k úspešnému predaju a vyplateniu domu, bytu, či pozemku. Bez človeka bez odborných znalostí podstupujú kupujúci aj predávajúci veľké riziko nesplnenia náležitostí kúpnej zmluvy.

Čo dodať na záver? Kúpa, či predaj nehnuteľnosti je niečo, čo väčšina z nás zažije raz za život. Ak sa chcete do toho púšťať sami, držíme vám palce. Ak sa však chcete zveriť do rúk odborníkom, vyberte si tú správnu realitnú kanceláriu, ktorá pracuje v prvom rade pre vás.

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach.

Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.

icon
Stiahnuť PDF
icon
Vytlačiť
Zdieľanie:

PODOBNÉ ČLÁNKY

Všetky dôležité novinky a hodnotné informácie z prostredia realít na jednom mieste.

4 P PRI OBHLIADKE NEHNUTEĽNOSTI
4 P PRI OBHLIADKE NEHNUTEĽNOSTI
Autor: BRICK reality | Zverejnené: 17. 2. 2024

Nastal deň D, kedy ste sa rozhodli, že si obstaráte nehnuteľnosť. Novú, ďalšiu, investičnú, prenajatú... nech už je dôvod akýkoľvek, ide o veľké rozhodnutie. Nestačí len prezrieť si všetky dostupné ponuky a spraviť si prieskum o lokalite, kde by ste chceli kupovať. VŽDY je dôležitá aj osobná obhliadka nehnuteľnosti, a to aj v prípade, že vám nehnuteľnosť hľadala priamo realitná kancelária.

SLUŽBA REALITNÝ AGENT PREDÁVAJÚCEHO / KUPUJÚCEHO

Vaša spokojnosť je u nás v BRICK reality na prvom mieste. Svedčia o tom aj Vaše referencie, ktoré nás posúvajú dopredu.

banner

CHCEM PREDAŤ / PRENAJAŤ

Rozmýšľate o predaji nehnuteľnosti? V BRICK reality máte všetky služby na kľúč. Profesionálne, efektívne a transparentne. Od prvej konzultácie až po predaj, alebo prenájom nehnuteľnosti. Ponúkame individuálny prístup, ktorý si zaslúžite.

banner

CHCEM KÚPIŤ / PRENAJAŤ SI

Hľadáte bývanie? Nájsť na trhu ideálnu nehnuteľnosť je časovo náročné. V mnohých prípadoch ide o investíciu na celý život. Službou agent kupujúceho Vám BRICK reality poskytne makléra, právnika a finančného odborníka.

brick logo
Každý klient je pre nás v prvom rade človek, ktorému chceme zabezpečiť spokojné bývanie a odborné služby.
Sociálne siete:
Všetky práva vyhradené pre BRICK reality s.r.o.