+421 948 504 607
info@brickreality.sk
brick logo
Brick Reality
Novinky a info

ROZMÝŠĽATE O HYPOTÉKE? NA ČO NESMIETE ZABUDNÚŤ!

Autor: BRICK reality | Zverejnené: 6. 5. 2022

Zdieľanie:

Čo si ako prvé predstavíte pod slovom HYPOTÉKA?

Niekto dlh, ktorý bude splácať snáď do konca života. Iný možnosť, ako si zabezpečiť vlastné bývanie. Ten šťastnejší zase niečo, čo nepotrebuje.

Pojem hypotéka pôvodne predstavoval záložné právo, kedy sa záloha neodovzdala do držby veriteľa, kým nenastalo nesplnenie zabezpečovacej pohľadávky. Dnes hovoríme o záložnom práve k nehnuteľnosti.

Hypotéka je úverový produkt, ktorý umožní klientovi banky získať peniaze najčastejšie na kúpu alebo výstavbu nehnuteľnosti. Možno ju však použiť aj na:

- Rekonštrukciu, či modernizáciu nehnuteľnosti

- Vysporiadanie majetkových pomerov súvisiacich s nehnuteľnosťou

- Refinancovanie iného hypotekárneho úveru

- Spojenie viacerých nevýhodných úverov pod jednu strechu za výhodnejších podmienok

Banky vedia klientovi poskytnúť aj bezúčelovú hypotéku. Tento úver je zabezpečený nehnuteľnosťou, ale môže sa použiť na akýkoľvek účel (napríklad kúpa auta, či vyplatenie dlhov). Pri bezúčelovej hypotéke banky nezvyknú poskytovať vysoké financovanie. Bežné je na úrovni 50-60% z hodnoty nehnuteľnosti a aj doba splatnosti je obyčajne kratšia. Aj tu však existujú výnimky.

Zabezpečenie úveru nehnuteľnosťou = (zriadenie záložného práva v prospech banky) znamená, že v prípade nesplácania úveru sa môže banka domáhať predaja nehnuteľnosti a ponechať si peniaze z predaja do výšky nesplatenej časti úveru. Hypotekárny úver môže byť založený aj inou nehnuteľnosťou, ako tou, ktorú si z neho financujete. Taktiež nemusíte byť vlastníkom založenej nehnuteľnosti, ak si nájdete tzv. záložného ručiteľa.

Z akého dôvodu môže banka žiadosť o hypotéku zamietnuť?! Sú to hlavne 2 faktory

1. RATING KLIENTA

Banka overuje bonitu klienta a viacero faktorov rozhodne, či bude banka klienta akceptovať:

- Negatívny záznam v úverovom registri (omeškanie splátok, odklad splátok ...), resp. žiadna úverová história

- Nedávno ukončené alebo stále trvajúce exekúcie z finančných i z nefinančných produktov

- Neakceptovaný príjem (nedostatočný príjem, príjem zo zahraničia v inej mene ako EUR, nestabilný zisk vo vlastnej spoločnosti ...)

- Nízky alebo vysoký vek klienta

- Základné vzdelanie, rodinný stav, počet detí

- Druh zamestnania a odvetvie, v ktorom pôsobí zamestnávateľ

- Nedoplatky zamestnávateľa voči Sociálnej poisťovni, Zdravotnej poisťovni, Daňovému úradu...

- A iné

2. NEHNUTEĽNOSŤ

Okrem schopnosti klienta splácať hypotéku, musí banka preveriť aj nehnuteľnosť, či je dostatočná na zabezpečenie pohľadávky. Rozhodujúce faktory sú:

- Lokalita nehnuteľnosti (banka sa chce vyhnúť nepredajnej nehnuteľnosti)

- Nedostatočná hodnota nehnuteľnosti

- Neakceptovateľný druh nehnuteľnosti

- Ak premýšľate o hypotéke, je dôležité si zvážiť, či budete schopní ju splácať. Jedna vec je, keď si vypočítate, že máte dostatočný príjem na pokrytie mesačných splátok. Avšak treba rátať aj s vedľajšími nákladmi na bývanie, na živobytie, ako aj s finančnou rezervou.

- Láka vás krásna reklama na ľahko dostupnú hypotéku s nízkym úrokom? Aj tu pozor na reklamou nespomínané poplatky, ako sú poplatok banke za poskytnutie hypotéky, poplatok za znalecký posudok, katastrálne poplatky, poplatky za druhé a ďalšie čerpanie hypotéky, poplatok za vedenie účtu, povinné poistenie nehnuteľnosti...

Prečo využiť pri riešení hypotéky služby finančného odborníka?

Na prvý pohľad to znie jednoducho - vojdem do svojej banky, kde som už dlhoročným klientom a teda predpokladám, že mi ponúknu hypotekárny úver za najvýhodnejších možných podmienok. Skutočnosť je však iná!

Aj my v BRICK reality využívame pri kúpe a predaji nehnuteľností služby overených finančných odborníkov. Tí vedia získať ponuky od všetkých bánk a vybrať tú najlepšiu pre klienta. Dokážu lepšie pochopiť potreby klienta a vybaviť zľavy a ďalšie výhody, ktoré banka sama od seba určite neponúkne. A tiež poradia klientovi, ako si „upratať“ svoje financie, aby si aj počas splácania hypotéky dokázal udržať svoj životný štandard. Najlepšie na tom je, že klient za tieto služby neplatí, takže by bola škoda ich nevyužiť.

Ak sa vám článok páčil a poznáte priateľov, ktorým môže pomôcť, zdieľajte ho na sociálnych sieťach.

Ak chcete byť pravidelne v kontakte s novinkami a zaujímavosťami z oblasti realít, dajte Páči sa mi to našej stránke na Facebooku BRICK reality na FB a pokojne sa pýtajte, ak vás niečo konkrétne zaujíma.

icon
Stiahnuť PDF
icon
Vytlačiť
Zdieľanie:

PODOBNÉ ČLÁNKY

Všetky dôležité novinky a hodnotné informácie z prostredia realít na jednom mieste.

4 P PRI OBHLIADKE NEHNUTEĽNOSTI
4 P PRI OBHLIADKE NEHNUTEĽNOSTI
Autor: BRICK reality | Zverejnené: 17. 2. 2024

Nastal deň D, kedy ste sa rozhodli, že si obstaráte nehnuteľnosť. Novú, ďalšiu, investičnú, prenajatú... nech už je dôvod akýkoľvek, ide o veľké rozhodnutie. Nestačí len prezrieť si všetky dostupné ponuky a spraviť si prieskum o lokalite, kde by ste chceli kupovať. VŽDY je dôležitá aj osobná obhliadka nehnuteľnosti, a to aj v prípade, že vám nehnuteľnosť hľadala priamo realitná kancelária.

SLUŽBA REALITNÝ AGENT PREDÁVAJÚCEHO / KUPUJÚCEHO

Vaša spokojnosť je u nás v BRICK reality na prvom mieste. Svedčia o tom aj Vaše referencie, ktoré nás posúvajú dopredu.

banner

CHCEM PREDAŤ / PRENAJAŤ

Rozmýšľate o predaji nehnuteľnosti? V BRICK reality máte všetky služby na kľúč. Profesionálne, efektívne a transparentne. Od prvej konzultácie až po predaj, alebo prenájom nehnuteľnosti. Ponúkame individuálny prístup, ktorý si zaslúžite.

banner

CHCEM KÚPIŤ / PRENAJAŤ SI

Hľadáte bývanie? Nájsť na trhu ideálnu nehnuteľnosť je časovo náročné. V mnohých prípadoch ide o investíciu na celý život. Službou agent kupujúceho Vám BRICK reality poskytne makléra, právnika a finančného odborníka.

brick logo
Každý klient je pre nás v prvom rade človek, ktorému chceme zabezpečiť spokojné bývanie a odborné služby.
Sociálne siete:
Všetky práva vyhradené pre BRICK reality s.r.o.